BELYSNING / Väggbelysning / Väggarmaturer 5806040
*
nr 580 6040
Väggarmaturer
2 st, Funkis 1930-tal, metall, längd 37, 5 cm
Utrop:
300 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:24:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/4 01:22:29
1
300 kr
27/4 17:01:26
2
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis 1930-tal metall väggarmatur väggarmaturer väggbelysning vägglampa vägglampor
-
6157 Lampett
Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Höj..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:10
-
5018 Spegellampetter
ett par, "Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-t..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:56
*
Väggarmaturer
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6040
Väggarmaturer
2 st, Funkis 1930-tal, metall, längd 37, 5 cm
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
25/4 01:22:29 | 1 | 300 kr |
27/4 17:01:26 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis 1930-tal metall väggarmatur väggarmaturer väggbelysning vägglampa vägglampor
-
6157 Lampett
Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Höj..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:10 -
5018 Spegellampetter
ett par, "Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-t..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:56